حفظ تنوع زیستی نیازمند همکاری آحاد جامعه می باشد

حفظ تنوع زیستی نیازمند همکاری آحاد جامعه می باشد

به مناسبت اول خرداد ماه روز جهانی تنوع زیستی که با شعار امسال سازمان ملل با عنوان سال بین المللی گردشگری پایدار مترادف شده، تنوع زیستی و توریسم پایدار نامگذاری شده است که بیانگر نفش تنوع زیستی در گسترش اکو توریسم پایدار می باشد. گفتگوی اداره روابط عمومی باابراهیمی کارنامی به مناسبت روز جهانی تنوع زیستی در این رابطه می باشد.

به گزارش اداره روابط عمومی حفاظت محیط زیست مازندران، مهندس ابراهیمی مدیرکل حفاظت محیط زیست استان به مناسبت اول خردادماه روزجهانی تنوع زیست اظهارداشت: وسعت و گستردگی مرزهای ایران ، موقعیت جغرافیایی و وجود آب و هوای کاملا متفاوت دست به دست هم داده و زیستگاه هایی را بوجود آورده اند که در آن ها انواع گوناگون گیاهان و جانوران از دیر باز زیست می نمایند به طوری که بیش از 500 گونه پرنده، 160 گونه پستاندار و صدها نوع ماهی، دوزیست و خزنده در کشور زیست می کنند که در این میان استان مازندران با بیش از 483 گونه جانوری از رده های مختلف پرندگان، پستانداران، خزندگان، دوزیستان و ماهی ها از تنوع زیستی غنی برخوردار می باشد که پرندگان با 310 گونه از 58 خانواده در 17 راسته، پستانداران با 63 گونه و 19 خانواده از 6 راسته، دوزیستان با 9 گونه از 6 جنس و 6 خانواده، خزندگان با 26 گونه از 21 جنس و 11 خانواده و ماهی ها با 75 گونه از جمله آن ها هستند.
وی  با تاکید بر موقعیت ویژه جغرافیای استان مازندران یادآور شد: استان مازندران  با وسعت حدود دو میلیون و سیصد و هفتاد و پنج هزار و ششصد و چهل هکتار وسعت رقمی معادل 1/46 درصد خاک کشور پهناور ایران اسلامی را به خود اختصاص داده است. مازندران به دلیل موقعیت ویژه و خاص قرارگیری اش در شمال سلسله جبال البرز و دریای خزر در شمال، از شرایط ویژه اقلیمی و آب و هوایی برخوردار است و همین عامل موجب شده است تا تنوع آب و هوایی از معتدل مرطوبِ جلگه ای و معتدل کوهستانی تا آب و هوای سرد کوهستانی را شاهد باشیم. مرتفع ترین و پایین نقطه ارتفاعی کشور را با وجود دماوند به عنوان بام ایران و دریای خزر در مازندران می توان یافت.
ابراهیمی کارنامی افزود: جنگل های پهن برگ هیرکانی به عنوان میراث به جای مانده از دوران سوم زمین شناسی با وسعت یک میلیون و صد و هفت هزار و دویست و پنجاه و شش هکتار در استان مازندران، و به عنوان نگینی ارزشمند و گنجینه ای گرانبها در حفاظت از آب و خاک و تأمین نیازهای زیستی جمعیت کثیری از افرادی که به طور مستقیم و غیر مستقیم از منافع و کارکردهای اکولوژیکی، مهم ترین و زیباترین جلوه طبیعی استان مازندران را تشکیل می دهد که نیازمند توجه و حفاظت ویژه همه ارگانها واحاد جامه میباشد.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مازندران خاطرنشان کرد: مازندران دارای  21 منطقه تحت عنوان مناطق چهار گانه شامل 2 پارک ملی، 3 اثر طبیعی ملی، 5 پناهگاه حیات وحش و 11 منطقه حفاظت شده با مساحتی حدود 500 هزار هکتار از وسعت استان در این چارچوب مشخص گردیده است که برای حفاظت و حمایت از اکوسیستم ها و تنوع زیستی برای بهره مندی از خدمات زیست بومی طبیعی این مناطق، توسعه پایدار از سرزمین و ایجاد الگوی بهره برداری خردمندانه مورد حفاظت و مدیریت زیست محیطی قرار دارند.
وی ادامه داد: ویژه گی های جغرافیایی و زیستگاهی استان موجب گردیده است تا تنوع زیستی و حیات وحش بسیار غنی را در استان مازندران داشته باشیم. وجود تالاب های متعدد که در رأس آن تالاب بین المللی میانکاله به وسعت 100 هزار هکتار و تالاب بین المللی مجموعه دامگاه های فریدونکنار به وسعیت 5400 هکتار قرار دارند، که پروژه احیای تالاب میانکاله و طرح ساماندهی شکار وصید در فریدونکنار در راستای حفظ تنوع زیستی در این مناطق بوده که از مهمترین تالاب های استان و کشور به لحاظ معیارهای کنوانسیون جهانی تالابها حائز اهمیت برای جلب و زیست پرندگان مهاجر می باشند. این تالابها و بسیاری دیگر از تالابهای فصلی و آب بندانها که تعداد آنها به بیش از پانصد قطعه و وسعتی حدود 15 هزار هکتار را در بر می گیرند، از نواحی اصلی جلب پرندگان مهاجر و جوجه آوری پرندگان وحشی به شمار می روند.
ابراهیمی کارنامی در رابطه با پوشش گیاهی وجانوری  استان بیان کرد: استان مازندران از پوشش گیاهی متنوعی برخوردار می باشد  جنگل ها و نواحی کوهستانی شمال، گذشته از نقش و اهمیت اقتصادی آن، حائز نقش ویژه اکولوژیکی بوده که دارای ارزش زیستگاهی برای بسیاری از  گونه های جانوران وحشی میباشد. از این رو جنگل های مازندران زیستگاه گونه های شاخصی از پستانداران به ویژه پلنگ، خرس قهوه ای، مرال یا گوزن قرمز، شوکا، سیاهگوش، گربه جنگلی، گراز، کل و بز، گوسفند وحشی و روباه و … می باشد که در این میان مرال به عنوان گونه نماد تنوع زیستی استان مازندران از جایگاه خاصی برخوردار است.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code