بازی حقکا

بازی حقکا

استان مازندران دارای بازیهای محلی فراوانی می باشد که بسیاری از آنها نشاط آور و بسادگی قابل اجرا می باشند. بازیهای بومی مازندران آنقدر اهميت دارد كه برای همه سنین ساخته شده اند، در اين بازی ها  اعضا یاد می گیرند به آنچه که شخصا دوست دارند بپردازند، مقررات لازم را شخصا وضع کنند، احساس هویت و استقلال کنند، آنچه را که می خواهند تجربه کنند، کشف کنند و بیاموزند، خلاقیتشان بر انگیخته شود  و همچنين با انضباط لازم زندگی جمعی آشنا شوند. یکی از این بازیها، بازی حقکا یا همان بازی یقل دوقل می باشد. بازي با 5 سنگ كه پخش مي شد آغاز مي شود، ابتدا يك سنگ را به عنوان سنگ مادر از پنج سنگ انتخاب كرده و آنرا را به هوا پرتاب مي كنید و تا لحظه فرود آمدن فرصت دارید يك سنگ از چهار سنگ باقيمانده را از زمين برداريد و سنگ به هوا پرتاب شده را نيز به همراه آن با كف دستتان بگيريد. موقعي برنده مي شوید كه هر چهار سنگ را از زمين به اين شكل بر مي دارید.

%d8%b9%da%a9%d8%b3-%d8%a8%d8%a7%d8%b2%db%8c-%d8%ad%d9%82%da%a9%d8%a7-11

اين بازي شرايط سخت تري هم دارد، يعني بايد در يك لحظه بجاي يك سنگ دو سنگ را از زمين بر دارید كه به آن جفتي گرفتن نيز مي گویند. اين بازي را بيشتر دختران روستا انجام مي دهند.

%d8%b9%da%a9%d8%b3-%d8%a8%d8%a7%d8%b2%db%8c-%d8%ad%d9%82%da%a9%d8%a7-0

شيوه سخت تر ديگر اين بازي، گرفتن سنگ پرتاب شده با استفاده از پشت دست می باشد، كه بسيار بسيار دشوار بوده و اصولا” آنانكه دستان لاغر و استخواني دارند قادر به انجام اين بازي نمی باشند.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code