بازی بورده بورده

بازی بورده بورده نوعی بازی است که در جشن عروسی و یا شب حنابندان توسط میهمانان انجام می شود. در شب جشن پس از تهیه ی یک دئنه(شلاق پارچه ای)، قرعه کشی شده و یک نفر به عنوان گرگ انتخاب گردیده و به این ترتیب بازی آغاز می شود برای قرعه کشی دئنه را به صورت عمودی در هوا نگه می دارند و افراد به نوبت و با یک دست قسمت بالای دئنه را می گیرند دومین نفر، قسمت پایین تر این دئنه را می گیرد و به این ترتیب این عمل تا نفرات بعدی ادامه می یابد.

IMAGE635720260653552763

همه سعی می کنند تا دئنه دولا و خم نشود چرا که خم شدن دئنه فرد پنجه گذار را در مقام بازنده قرار می دهد و نفر بازنده به وسط اتاق آمده و دئنه در بین حاضرین دست به دست می چرخد. هر یک از بازی کنان دئنه را برداشته و از غفلت بازیگر وسط استفاده نموده و ضربه ای به پشت او می زند سپس دئنه را به طور مخفیانه به کس دیگری واگذار می کند.

index

در تمام مدتی که بازی ادامه دارد دئنه میان حاضرین دست به دست شده و هرکس ضربه ای به گرگ(فرد بازنده) زده و می گوید: بورده – بورده یعنی دئنه به جای دیگری رفته و در دست شخص دیگری قرار دارد، اگر گرگ بتواند دئنه را از دست کسی بگیرد همان فرد بازنده شده و در موقعیت گرگ قرار می گیرد و تنبیه متوجه ی او می شود. دئنه،ترنه،درنه و درنا به معنی شلاقی است که از پارچه ای سفت و تابیده شده درست شود.

 

 

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code