آیین نخل گردانی روستای نوا

آیین نخل گردانی روستای نوا

استان مازندران محل شکل گیری، نمو  و انقراض سلسله علویان بوده است و همین موضوع، پیوند فرهنگ و سنت اهالی این خطه از ایران را به اهل بیت و علی(ع) نشان می دهد. این گره خوردگی تاریخی، فرهنگی و عاطفی در ایام سوگواری اباعبدلله الحسین(ع) نیز خود را در میان شور عزاداری ها و مشکی پوش شدن شهر به نمایش می گذارد. مازندرانی ها نیز مانند اغلب دیگر ایرانیان، هیچ کوچه و خیابانی را از پرچم های سیاه عزای حسینی و حال و هوای محرم بی بهره نمی گذارند و در این بین روش های محلی و سنتی خود را برای نشان دادن سوگواری سالار شهیدان دارند، رسومی که سینه به سینه تا امروز منتقل شده است و نمی توان آنها را از فرهنگ این مردم جدا کرد.

%d8%a2%db%8c%db%8c%d9%86-%d9%86%d8%ae%d9%84-%da%af%d8%b1%d8%af%d8%a7%d9%86%db%8c2

آیین نخل‌گردانی یکی از آیین‌هایی که در شهرستان آمل قدمتی بیش از 500 سال دارد و مورد احترام مردم این مناطق مختلف به شمار می‌رود. در روستای نوا از توابع آمل، مراسم نخل گردانی، معمول است. از روز اول تا هفتم مردم به عزاداری می‌پردازند و سعی دارند تا در این روز کلیه نذورات خود را ادا کنند در روز هفتم همه مردم به کنار نخلی می‌روند و به آن سلام می‌کنند اعتقاد بر این است که نخل تابوت امام حسین (ع) است. در روایات، ذکر شده که امام حسین (ع) را روی شاخه های درخت خرما گذاشته و به محل دفنش بردند و شاید مهم ترین دلیل برای نام گذاری نخل باشد. در روز هشتم نخل را بیرون می‌آورند و در محله‌ها می‌گردانند. مردم نیز همراه نخل می‌روند به این مراسم اصطلاحاً نخل گردانی می‌گویند.

%d8%a2%db%8c%db%8c%d9%86-%d9%86%d8%ae%d9%84-%da%af%d8%b1%d8%af%d8%a7%d9%86%db%8c

کسانی که نذر شیر دارند در روز هشتم، نهم، دهم، همراه نخل گردانی شیر بین مردم پخش می‌کنند نخل‌ها را به در هر خانه که می‌برند صاحب خانه نذر خود مانند شربت، خرما، شیر، دود کردن اسپند را به جا می‌آورد اگر نذر قربانی داشته باشند قربانی می‌کنند. در روز نهم و دهم محرم همین مراسم صورت می‌گیرد. در شب دهم عاشورا، که شام غربیان است نخل را دور محله می‌گرداند و همه مردم پابرهمه و شمع به دست همراه نخل به امامزاده می‌روند و تا صبح به سینه زنی و عزاداری می‌پردازند. تا چند سال پیش مراسم تعزیه خوانی نیز در محرم برگزار می‌شد. امروزه در روستاها کم و بیش تعزیه خوانده می‌شود.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code