آیین تیرک سری

آیین تیرک سری

تیرک سری یکی از آیینهای سنتی مازندران می باشد که در گذشته همزمان با عملیات سقف گذاری ساختمان های مسکونی و اماکن مذهبی چون مساجد، تکایا و حسینیه ها با مشارکت مردم و خیران برگزارمی شد. متاسفانه از این آیین اکنون تنها ردی از آن در مناطق دور افتاده و ییلاقی استان باقی مانده است. هر چند این رسم در سال های اخیر به خاطر ساختمان سازی جدید و استفاده از آهن در سقف در بخش عمده ای از استان مازندران فراموش شده، ولی در مناطق جنوبی شهرستان بابل، مناطق بابلکنار و بندپی شرق و غرب هنوز برقرار است. در این آئین سنتی که با دعوت عمومی همراه است، مدعوین ضمن پذیرایی و صرف غذاها و میوه های محلی و شربت و شیرینی از سوی صاحب خانه و یا متولیان اماکن مذهبی، با دادن هدایا و کمک های نقدی و غیرنقدی، در ثواب ساخت سرپناه و منزل مسکونی به خصوص در ساخت مساجد، حسینیه ها و تکایا شرکت می کنند و صاحب خانه، متولیان و دست اندرکاران امور هم به پاس اقدامات خداپسندانه، در حق اهالی و خیران نیک اندیش دعای خیر می کنند.

%d8%a2%db%8c%db%8c%d9%86-%d8%aa%db%8c%d8%b1%da%a9-%d8%b3%d8%b1%db%8c1

مراسم این گونه بود که یکی از نزدیکان اعم از خواهر، زن داداش، مادر و یا اعضای فامیل با درست کردن مجمه (سینی بزرگ) که در آن انواع شیرینی ها و خوردنی های محلی مانند بادونه، کوماج و میوه قرار داشت به همراه چند جفت جوراب مردانه برای کارگرانی که در تیرک سری کمک کردند، برای صاحب خانه می آوردند و برپا شدن سقف ساختمان را تبریک می گفتند.

عبارات مشخصی برای تبریک گفتن در این گونه مواقع وجود داشت مانند؛ ‘ انشاء الله دخترت را عروس کنی ‘، ‘ انشاالله پسرت را داماد کنی ‘، ‘ انشاالله با تن خوش به خانه بروی ‘، ‘ انشاالله به کربلا و مکه مشرف بشی ‘ و عباراتی از این قبیل.

%d8%a2%db%8c%db%8c%d9%86-%d8%aa%db%8c%d8%b1%da%a9-%d8%b3%d8%b1%db%8c0

در آئین تیرک سری برای ورود به خانه جدید در حال ساخت همه شادی می کردند، یک نفر در جلو قرار می گرفت و ساز می زد و بقیه افراد فامیل با کف زدن پشت آن حرکت می کردند و وارد خانه جدید می شدند. اگر کسی مراسم را برای خانواده ای که خانه نو ساخته بود با بی توجهی نادیده گرفته بود، آن صاحب خانه ناراحت می شد.

معمولا مراسم تیرک سری برای نوعروس و داماد که تازه خانه دار شدند جلوه بیشتری داشت. مراسم تیرک سری مساجد و تکایا از سوی کل اهالی محل انجام می شد و غالبا هدایای تیرک سری را خانم های روستا اهداء می کردند.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code