وزارت كشور از برنامه هاي توسعه اي روستائيان حمايت مي كند

وزارت كشور از برنامه هاي توسعه اي روستائيان حمايت مي كند

 سعید رضا جندقیان، معاون دهياري هاي سازمان شهرداري ها و دهياري هاي كشور در نشست مشترک دهیاران بخش مرکزی شهرستان رامسر افزود: بر اساس برنامه ریزی انجام شده قرار شد وزارت کشور از روستائیانی که برای توسعه روستاها برنامه ارائه کنند، حمایت کند.

وی گفت: بر اساس این طرح، وزارت کشور خدماتی شامل هماهنگی، صدور مجوز، تسهیلات، جلب مشارکت بخش خصوصی و مشارکت مردمی را در این زمینه انجام می دهد.

معاون امور دهیاری های سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور با بیان اینکه توسعه روستاها باید از خود روستاها شروع شود، افزود: ما می توانیم از ظرفیت های بالقوه درونی روستاها برای توسعه همه جانبه استفاده نمائیم.
جندقیان با اشاره به اين كه با اینکه در حال حاضر 95 درصد از تولیدات کشور از روستاهاست، به دلیل برنامه های گذشته جمعیت روستاها کاهش پیدا کرده است، تاکید کرد: برای رسیدن به توسعه پایدار در روستاها اول باید تفکر مردم روستاها عوض شود تا به اهداف توسعه پایدار دست یابیم.

مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری مازندران نیز گفت: 45 درصد جمعیت استان ساکن روستاها هستند.
جان الله عبدی افزود: علاوه بر این ، روستاهای مازندران 2.5 برابر جمعیت ثابت شان، جمعیت شناور دارند که باید زیر ساخت های لازم در آنها فراهم شود.

وی گفت: هم اکنون چهار هزار طرح نیمه تمام و در حال اجرا در روستاهای استان وجود دارد که امسال 800 طرح به بهره برداری می رسد.

مدیر کل امور روستایی و شوراهای استانداری مازندران گفت: اگر چه 18روستای هدف گردشگری در استان داریم ، اما تک تک روستاهای مازندران ظرفیت گردشگری دارند به همین خاطر کار گروه گردشگری روستایی در استان تشکیل شده و قرار است هر روستا یک طرح اقتصادی معرفی کند که تاکنون 900 طرح اقتصادی معرفی شده است.

عبدی افزود: تاکنون 200 طرح تولیدی در زمینه مشاغل خانگی برای دریافت تسهیلات 10 تا 50 میلیون تومانی به صندوق کارآفرینی معرفی شده است.

مدیر کل امور روستایی و شوراهای استانداری مازندران ادامه داد: سند توسعه روستایی استان تهیه و به فرمانداری ها و بخشداری ها ابلاغ شده است.

فرماندار رامسر هم گفت: دهیاران باید از سرمایه گذاران و کارآفرینان تولید و اشتغال حمایت ویژه نمایند.
حسین سروری افزود: وجب به وجب رامسر بویژه روستاها مقصدگردشگری و میزبان میلیون ها گردشگر داخلی و خارجی است.

وی اظهار داشت: دهیاران، مدیر ارشد روستاها هستند و باید برای رسیدن به اهداف توسعه ای در روستا و اشتغال پایدار روستائیان تلاش کنند.

فرماندار رامسر تاکید کرد: روستاها این شهرستان همزمان توانایی سرمایه گذاری در 2 بخش کشاورزی و گردشگری را دارد و دهیاران باید در این 2 حوزه برنامه ریزی کنند.

شهرستان رامسر دارای 205 روستا و آبادی و 33 روستای این شهرستان دارای دهیاری مصوب است که دهیاری 11 روستای دیگر نیز اخیرا ابلاغ شده و در مرحله انتخاب دهیار است.

معاون دهياري هاي سازمان شهرداري ها و دهياري هاي كشور همچنين در اين سفر در همايش دهياران بخش هاي خرم آباد و نشتا شهرستان تنكابن نيز شركت نمود.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code