مرکز مستند‌نگاری پیشرفته اشیای موزه‌ای در موزه ملی ایران افتتاح شد

مرکز مستند‌نگاری پیشرفته اشیای موزه‌ای در موزه ملی ایران افتتاح شد

این مرکز با حضور محمد‌حسن طالبیان ‌معاون میراث‌فرهنگی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، سید‌محمد بهشتی رئیس پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری، سید‌احمد محیط‌طباطبایی مدیر ایکوم ایران، محمدرضا کارگر مدیر‌کل امور موزه‌ها و اموال منقول فرهنگی‌تاریخی و جمعی از مسئولان و فعالان حوزه میراث‌فرهنگی و موزه‌داری کشور افتتاح شد.

این مرکز که یکی از پیشرفته‌ترین مراکز مستندنگاری اشیای موزه‌ای در دنیاست، اولین مرکزی است که در این زمینه در ایران افتتاح شده است و با افتتاح این مرکز پس از این شاهد مستند‌نگاری پیشرفته و استخراج اطلاعات کامل‌تری از اشیای موزه‌ای خواهیم بود.

محمدرضا کارگر، مدیر‌کل امور موزه‌ها و اموال منقول فرهنگی‌تاریخی، در حاشیه افتتاح این مرکز گفت: «مرکز مستندنگاری پیشرفته اشیای موزه‌ای مرحله کامل‌تری از تهیه شناسنامه برای اشیای موزه‌ای است و این مرکز به استخراج اطلاعات دقیق‌تری از این اشیا کمک می‌کند.»

او گفت: «برای مستند‌نگاری یک شیء تاریخی در قدم اول برای آن شناسنامه تهیه می‌کنیم و در مرحله پیشرفته‌تر با افتتاح این مرکز برای هر شیء تاریخی یک فایل کامل تهیه می‌شود که شامل اطلاعات بسیار کاملی در باره آن است.»

کارگر اضافه کرد: «با افتتاح این مرکز و با کمک فنّاوری‌های جدید، بعد از اسکن شیء تاریخی، تمام اطلاعات کامل آن استخراج می‌شود.»

افتتاح نمایشگاه آثار کمتر‌دیده‌شده موزه ملی ایران

در ادامه این مراسم، نمایشگاه 80 اثر کمتر‌دیده‌شده موزه ملی ایران نیز با حضور مسئولان سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در تالار نمایشگاهی موزه دوران اسلامی موزه ملی ایران افتتاح شد.

در این نمایشگاه 80 اثر نفیس کمتر‌دیده‌شده موزه ملی ایران از امروز، 27 اردیبهشت 96، به‌مدت یک ماه به‌نمایش درمی‌آید.

بازدید از این نمایشگاه رایگان وبرای عموم آزاد است. علاقه‌مندان برای بازدید از این نمایشگاه می‌توانند تا 28 خرداد از ساعت 9 تا 19 به موزه ملی ایران، تالار نمایشگاهی موزه دوران اسلامی، مراجعه کنند.

در پایان مراسم روز جهانی موزه‌ها همچنین از تعدادی از برترین‌های عرصه موزه‌داری تجلیل به‌عمل آمد.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code