روستای برج خیل سیمرغ

Categories سیمرغ, گردشگریPosted on

روستای برج خیل از جاذبه های گردشگری شهر کیاکلا (سیمرغ) است.

این روستا از شمال به روستاهای گالشکلا و دینه سر (جاده خاکی بطول تقریبی 1/5 کیلومتر) از جنوب به روستای ملاکلا (جاده آسفالته بطول تقریبی 1/5کیلومتر) از شرق به روستاهای رکن کلا و پایین دسته (جاده خاکی بطول تقریبی ۲ کیلومتر تارکنکلا و حدود ۵ کیلومتر تا پایین دسته ) از غرب (از طریق آببندان روستاهای سرخدشت و لنگور) به روستاهای لنگور و بیشه سر (که از طرف آببندان حدود 3/5کیلومتر تا لنگور و حدود ۷ کیلومتر تا بیشه سر )، از شمال غرب به روستای سرخدشت (جاده خاکی حدود 3 کیلومتر)و از جوب شرق به شهر کیاکلا و روستای سالدوزکلا (حدود 3/5کیلومتر جاده آسفالته تا سالدوزکلا و ۶ کیلومتر تا شهر کیاکلا) وصل میشود.

روستای-برج-خیل-1

سیمرغ 1

آب بندان روستا از جاذبه های طبیعی روستای برج خیل است.

پیرتکیه با قدمتی ۴۰۰ ساله که بنای جدید آن در سال ۱۳۶۰ احداث شد معرف عمق باور و اعتقادات دینی مردم روستای برج خیل می باشد.

تکیه برج خیل 1

تکیه برج خیل

این روستا دارای 120 خانوار جمعیت است که مجموعا 400 نفر را تشکیل می دهد.

اهالی برج خیل عموما کشاورز و دامدار هستند. بستن جارو از دیگر مشاغلی است که اکنون از تب و تاب افتاده و تنها عده ی انگشت شماری از مردمان برج خیل به این کار اهتمام دارند. روستای برج خیل از خیابانها و کوچه های آباد و خوش منظره برخوردار است و امکاناتی چون معابر آسفالته، نانوایی، گاز شهری و مدرسه ابتدایی در آن وجود دارد.

رود تالار بومیان آن را تلار رود نیز می نامند. این رودخانه از ارتفاعات گدوک، عباس آباد و شفلین سرچشمه گرفته و پس از طی مسافت تقریبی 80 کیلومتر از میان شهر شیرگاه به دریای مازندران می ریزد. در مسیر نیز رودهای بزرگ و کوچک به آن می پیوندند. در تمامی طول مسیر راه آهن سراسری شمال به جنوب کشور و جاده تهران به شمال در موازات آن دیده می‌شود. مناظر طبیعی اطراف آن نیز بسیار زیباست. رودخانه تلار  از وسط روستای برج خیل گذشته و آن را به دو قسمت تقسیم می کند بطوری که سمت شمالی را یور و سمت جنوبی را بالابرج خیل و پایین برج خیل می نامند.

پیش از احداث پل رودخانه ی تلار مردم روستا از قایق برای عبور و مرور استفاده می کردند. اما ساخت این پل دوسوی روستای برج خیل را به هم پیوند زد. 

رود تلار سیمرغ

رود تلار سیمرغ 1

برای رفتن به این روستا، بلوار اصلی کیاکلا را به سمت میدان شهر ره می سپاریم و در فاصله هفت کیلومتری آن به روستای برج خیل می رسیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *