جشن مارمه
مارمه یا مادرمه از آیین‌های سنتی آغاز هر ماه تبری یا زمینی در مازندران می باشد.

این آیین سنتی که هدف آن یادآوری گذر زمان، دور ریختن کینه و کدورت گذشته و آغاز دوباره زندگی با پاکی و خیرخواهی و استعانت از خداوندگار یکتا بوده، در سال های اخیر فقط به نخستین روز سال جدید خلاصه شده است.

مردمان مناطق مختلف مازندران بویژه در بخش های کوهستانی در زمان های قدیم این مراسم را بدون هرگونه تکلف و تشریفات در روز نخست هر ماه تبری اجرا می کردند، ولی برگزاری آن در روز اول فروردین تقریبا در تمام نقاط استان فراگیر بوده است.

مراسم مارما3

بعضی می گویند: کلمه ی مارمه از دو قسمت مار یعنی مادر و مه یعنی ماه، یعنی مادر ماه تشکیل گردیده است که اولین روز هر ماه را مادر ماه می گویند.

در مجموع دوازده ماه تبری را مارمه می کنند. در تشکون از روستاهای تنکابن رسم است روز اول هر ماه به فردی که قدمش برای خانوار سازگار است اجازه می دهند با دسته ای از برگ سبز وارد خانه شود، معتقدند اگر این کار صورت پذیرد در آن ماه اتفاقات بدی متوجه آن خانواده نمی شود.
در بعضی از طوایف شهر آمل مرسوم است که الاغی را تزئین کرده بعد از تحویل سال برای شگون و میمنت وارد خانه ها می نمایند.

مراسم مارمه
این نکته را باید متذکر شد که مردمان این شهر و حومه در اول هر ماهی (مادرمه) یعنی قدم خیر می گیرند. به این معنی که در اول هر ماه باستانی که بین مردم به ماه گبری مشهور است.
یک نفر از میان فامیل به نام این که قدمش میمون است انتخاب می کنند و دراول صبح روز اول هر ماه باید به کلیه ی خانه ها و اتاق ها قدم بگذارد تا دیگران بتوانند بعد از او وارد حیاط و اتاق ها شوند. معمولا کسی را انتخاب می کنند که اولا دارای خصوصیات نیک انسانی از جمله: راست کردار، خوشرو، خوش نام و بالاخره دارای کردار نیک، گفتار نیک و پندار نیک باشد.

مراسم-مارمه1

ثانیا قرعه فال به نام او بیفتد، یعنی وقتی استخاره به نام او زدند، خوب بیاید. به هر صورت آن کسی که در اولین روز ماه به خانه می آید باید خوش قدم وخوش شگون باشد.
شخصی که مادرمه می کند باید برگ سبز و قرآنی در دست داشته باشد که پس از ورود در خانه آن برگ را روی تاقچه نهاده یا به میخ در یا دیوار آویزان نماید. در کلیه ی ماه های قمری که به ماه آسمانی معروف است. همین عمل انجام می گیرد. به ویژه روز اول نوروز نیز این عمل برای یک سال اجرا می شود.

سال مارمه هم هرساله با شور واشتیاق و شکوه هر چه تمامتر در اولین روز عید انجام می پذیرد.

 

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code