جشن سنتی 26 عید ماه

آیین ویژه سنتی ۲۶ عید ماه طبری هر سال در تاریخ ۲۸ تیرماه شمسی در بیشتر روستاهای استان برگزار می‌شود. در روستای امامزاده حسن سوادکوه این مراسم با آداب خاصی انجام می‌شود این رسم به جشن مردگان نیز معروف است. بر اساس سنت رایج و باورهای مردم در زمان‌های قدیم فریدون پادشاه پیشدادی به خونخواهی پدرش جمشید شاه ضحاک پادشاه را در سرزمین مازندران و در دماوند کوه به بند می‌کشد، مردم خبر این پیروزی را در شب با آتش زدن بوته‌ها به یکدیگر اطلاع می‌دهند. فردای آن روز با برپایی جشن و مسابقه کشتی این پیروزی را گرامی می‌دارند.

IMG15383606

امروزه نیز اهالی روستاهای اطراف همگی به امامزاده حسن می‌آیند و علاوه بر خیرات کردن برای اموات خود و روشن کردن شمع روی مزارها، تماشاگر مسابقه کشتی سنتی لوچو می‌شوند. در این روز کشتی گیران سوادکوه در این محوطه گرد می‌آیند و به مصاف هم می‌روند.

در مناطق جلگه‌ای جشن مردگان در آرامگاه‌ها برگزار می‌شود. این آیین در روستای کلهودشت از توابع شهرستان بابل به این شکل برگزار میشود. در روز قبل از این روز مردان روستا با تراشیدن گیاهان هرز روییده در محل آستانه سید شمس الدین آماده برپایی این روز خاص میشوند.

asram7در روز موعود زنان و مردان به این محل آمده و بصورت جدا یعنی مردها در یک محل و زنها با فاصله چند متری در محل های مشخص شده می نشینند. مراسم سخنرانی به مناسبت های زمانی و مکانی توسط سخنران جلسه انجام میشود. پس از سخنرانی حاضرین نسبت به عمران و آبادی این استانه شریف و قبرستان مجاور تصمیم گیری میکنند و مبالغی هم جهت اجرای تصمیمات بصورت دلخواه جمع اوری میشود. در پایان هم از حاضرین پذیرایی میشود. هزینه پذیرایی توسط حاضرین و خیرین تامین میشود. صرف ناهار که از پیش توسط خانمها تهیه شده پایان بخش مراسم است. در طول برگزاری مراسم برای شادی اموات صلوات و فاتحه بسیار خوانده میشود.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code