توانمند كردن روستاييان، برنامه دولت تدبير و اميد است، اختصاص 3200 ميليارد تومان براي تقويت تعاوني هاي روستايي در دولت يازدهم

توانمند كردن روستاييان، برنامه دولت تدبير و اميد است، اختصاص 3200 ميليارد تومان براي تقويت تعاوني هاي روستايي در دولت يازدهم

به گزارش روابط عمومي استانداري، علي ربيعي، وزير تعاون، كار و رفاه اجتماعي در همایش اعطای نخستین احکام بازنشستگی پیش از موعد بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر مازندران كه با حضور استاندار در روستای کاسگر محله شهرستان بابلسر برگزار شد، در تشريح سياست هاي رفاهي دولت تدبير و اميد، با بيان اين كه رويه دولت گذشته سياستي صدقه اي بود كه در اين نوع سياست با ايجاد رضايت كوتاه مدت، بدون تاثير ميان مدت نه در زندگي مردم تغييري ايجاد مي شد، نه فقر را از بين مي برد و نه كرامت را به خانواده ها مي برد، گفت: دولت يازدهم دولتي است كه مجاهدت خاموش را دنبال كرد و در حالي كه روستاها در حال تبديل به حاشيه نشين شهرها تبديل مي شد با اتخاذ سايت هاي لازم مهاجرت معكوس تحقق پيدا كرد و اقتصاد اجتماعي در روستاها دنبال شد.

ربيعي با اشاره به اين كه برگزاري جشن امروز تجلي اين تلاش ها و سياست هاست، ياد آور شد: توسعه منطقه اي در روستاها را برنامه ريزي كرديم، تمام روستاهاي كشور از نظر جمعيت، مهارت و خدمات مورد شناسايي قرار گرفتند و امروز مي دانيم كه در هر روستا مزيت ها و نارسايي ها چيست كه اقدامي بزرگ بود

وزير تعاون، كار و رفاه اجتماعي با اشاره به اين كه بعد از اجراي برنامه ياد شده توانمندسازي روستاها را در دستور كار قرار داديم، افزود: سازمان فني و حرفه اي مكلف شد كه با بردن آموزش سيار به روستاها، مهارت ها را توسعه دهد و در 5 استان مرزي در سال 95 اجراي اين طرح آغاز شد و در سال 96 بدنبال اجراي آن در تمام كشور هستيم.

وي با بيان اين كه امروز آي تي و آي سي تي را به غالب روستاها برديم، خاطر نشان ساخت: در روستاهاي بالاي 40 خانوار اين كار انجام شده و در پي اجراي آن در روستاهاي 10 خانوار هستيم و اميدواريم كاري كه براي تمهيد زيرساخت هاي اينترنتي در سال 95 شروع شده در سال 96 در تمام كشور دنبال شود.

وزير تعاون، كار و رفاه اجتماعي با اعلام اين كه گازرساني به 90 درصد از روستاهاي كشور تحت عنوان برنامه گازرساني انجام شد و در سال 96، صد در صد روستاها از نعمت گاز برخوردار مي شوند، اظهار داشت: زندگي روستايي فقط با كار كشاورزي نخواهد گذشت و بايد زندگي در روستاها به صرفه شود لذا طرح ايجاد مشاغل روستايي در 7 استان براي نمونه اجرا شد و طي سال 96 و 97 بدنبال اجرايي كردن اين طرح در تمام كشور هستيم.

وي با اشاره به اين كه امروز در دولت يازدهم انبارداري، لجستيك كشاورزي، بوم گردي و گردشگري روستايي، زنبورداري و نوقان داري و …در روستاها راه افتاده است، گفت: مزيت هر روستا را شناسايي كرديم و خوشه مزيت در آن روستا دارد تقويت مي شود.

ربيعي با بيان اين كه تعاوني ها بايد هزينه اقتصاد روستاها را پايين بياورند و در دولت تدبير و اميد، تعاوني هاي روستايي تقويت شد، تصريح نمود: بالغ بر 3200 ميليارد تومان به اين امر اختصاص يافت.

وي با اشاره به اين كه ايجاد صندوق هاي خرد محلي از جمله سياست هاي دولت يازدهم است و چند صندوق خرد محلي در روستاهاي مازندران به افتتاح رسيد، ابراز داشت: طرح روستاي بدون بيكار در دستور كار دولت قرار دارد و در سال 95 بالغ بر 518 ميليارد تومان به اين موضوع تخصيص يافت كه از اين رقم بالغ بر 23 ميليارد به استان مازندران اختصاص داده شد.

وزير تعاون، كار و رفاه اجتماعي با اشاره به اين كه امروز در غالب روستاهاي كشور خانه بهداشت ايجاد شده است، ياد آور شد: ارزش دفترچه درماني روستاييان بميزان 500 درصد افزايش يافته است.

وي، گفت: بايد كاري كنيم تا ريسك زندگي در روستاها كم شود و روستاييان، دفترچه اميد براي آينده داشته باشند كه در اين راستا به ميزان 5 سال زمان بازنشستگي روستاييان را كاهش داديم و بدنبال تقويت نظام چند لايه هستيم.

ربيعي با بيان اين كه آموزش اشتغال در كنار كار كشاورزي، برنامه جدي دولت تدبير و اميد است، افزود: بايد با كار كارشناسي، برنامه ريزي و بدون شعار و وعده پوچ، زندگي روستاييان را تغيير داد و تحقق اين مهم به بستر سازي نياز دارد كه طي 4 سال گذشته صورت گرفت.

وي با اشاره به اين كه ما نمي خواهيم روستاييان را فريب دهيم و با دادن وجوه نقدي، 6 برابر آن پول را از جيب آن ها خارج كنيم، گفت: توفيق واقعي در ايجاد اشتغال، توسعه بهداشت و سلامت، بازنشستگي زودتر از موعد، توسعه كشاورزي و گردشگري است.

وزير تعاون، كار و رفاه اجتماعي، اظهار داشت: توانمند كردن روستاييان، رنگين كردن سفره مردم و آوردن نشاط فاخر به روستاها برنامه دولت يازدهم است.

در اين مراسم با حضور وزير تعاون، كار و رفاه اجتماعي و استاندار مازندران، به چند تن از روستاييان استان، حکم بازنشستگی پیش از موعد بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر تقديم شد.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *